Ana Sayfa

   Hakkımızda    Ürünler    Haberler    Projelerimiz    Eğitim

   Bize Ulaşın

 


SISTEM PNEUMATICA ÜRÜNLERİ

small triangle

Pnömatik Komple Metal Bağlantı Elemanları

small triangle

Easy Plastik Seri Bağlantı Elemanları

small triangle

Resin Seri Plastik Bağlantı Elemanları

small triangle

Somun Sıkmalı Bağlantı Elemanları

small triangle

Yüksüklü Bağlantı Elemanları

small triangle

Clip-In Teknolojisi

small triangle

Pilot Uyarılı Silindir Üzeri Valfler

small triangle

Hız Ayar Valfleri

small triangle

Slide Valfler

small triangle

Vanalar

small triangle

Çekvalfler

small triangle

Çabuk Egzost Valfleri

small triangle

Kompakt Valf Adaları

small triangle

Kıvılcım Korumalı Ürünler

 

PİLOT UYARILI KİLİTLEME VALFLERİ - PİLOT UYARILI ÇEKVALF

Teknik Özellikler

Gövde  : Siyah veya Mavi Acelatic Resin

Max.Çalışma Basıncı : 10 Bar.

Çalışma Sıcaklık Aralığı           -10°C (263°K), +80°C(353°K)

 

Hortum Girişi                           Ø4÷Ø14 - Ø5/32"÷Ø5/16"
Kullanılabilen Hortumlar

Poliüretan
Rilsan (PA11/12)
Polietilen
Polyester
Teflon
Naylon ( PA6 )

Pilot Girişi

 

Diş Ölçüleri  1/8"÷1/2"

BSP O-Ring

 

 

 


Pnömatik sistemlerde, kilitleme(fren) önemli bir konudur. Kilitleme, piston hareketinin bir mekanizma vasıtasıyla gerekli görülen yer ve zamanda bloke edilmesidir. Kilitleme işleminde temel amaç iş emniyetidir. Kilitleme işlemi, mekanik veya pnömatik olarak yapılabilir.  

Kilitleme işlemini pnömatik olarak gerçekleştirmemizi sağlayan kilitleme valfleri son derece kullanışlı ürünlerdir. Aşağıda sembolleri görülen bu ürünler 2 konumlu ve pilot uyarılı olup, normal konumlarının durumlarına göre tek yönlü kilitleme veya iki yönlü kilitleme valfi olarak ikiye ayrılırlar.  

Tek yönlü kilitleme valfi; normal konumu tek yönlü akışa izin veren bir çek valften ibaret olup, uyartı anında iki yönlü akışa izin verir. Bunun anlamı valf uyartısız konumda iken kullanıcı tek yönde hareket edebilir, ancak aksi yönde hareket edemez. Uyartı anında ise 2 yönde de hareket edebilir.

Tek Yönlü Kilitleme Valfi

 Çift yönlü kilitleme valfi ise; normal konumda iki yönde de kapalıdır. Yani ne basınç akışına ne de dönüşe izin verir. Eğer silindir üzerine bu valften takılmış ise valfe uyarı akışı vermeden pistonu hiçbir yönde hareket ettiremeyiz. Valf dönüşleri şekillerden de anlaşılacağı üzere birer yay vasıtasıyla sağlanır.

Çift Yönlü Kilitleme Valfi 

Örnek

Aşağıdaki uygulamada herbir silindirin 2 portuna da çift yönlü kilitleme valfleri monte edilmiştir. Şekilden de anlaşılacağı gibi, hem basınç hem de dönüş hatları gerekli durumlarda ve hatta aynı anda bloke edilebilmektedir. Otomatik sistemlerde, uyartı siyalleri küçük bir solenoid valften alınabilir. Devamlı çalışma durumunda sürekli uyarı vardır. Eğer uyarı kesilirse piston kilitlenir ve bulunduğu poozisyonda kalır. Örneğin; pistonlardan birisi dikey pozisyonda bir yük taşıyor ve yük son noktaya kadar taşındığında pistonun kilitlenmesi isteniyor. Pistonun üst ölü noktaya geldiğini algılayan yaklaşım sensörü kontrolöre bu konum bilgisini gönderir, kontrolör de  normalde açık olup devamlı uyartı veren solenoid valfe kapanma komutu verirse, uyarı havası kesilen kilitleme valfi normal konumuna döner ve piston üst ölü noktada kilitli kalır. 

 

 Bu tip bir uygulamanın bir diğer avantajı da elektrik kesintilerine karşı güvenlik sağlamasıdır. Normalde kapalı olan solenoid valf elektrik uyarısı ile açık tutulmaktadır. Kilitleme valfi de devamlı olarak hava uyarısı almaktadır. Böylece piston devamlı olarak serbest bir şekilde çalışmaktadır. Ancak elektrik kesilirse, solenoid valf normalde kapalı olan konumuna döner ve kilitleme valfi uyarısız kalır. Bu anda piston olduğu yerde kilitli kalır.